A hagyományosan vályogból vagy döngölt falból épített ház, mindenben eltér a más anyagokból épült házaktól, azzal bizony együtt kell tudni élni. Aki ezt előre nem méri fel az elégedetlen lesz a vályogházzal.

Nem elég egy régi vályogházat felújítani vagy újat építeni életformát kell váltania, annak aki, erre szánja rámagát. A ház jelege hozzá segíti az ott élőket egy letisztult élhetőbb élethez.

Akik hagyományos vályogházban élnek és elfogadják ezt az életformát, ők már tapasztalták, hogy pozitív irányban megváltozót a gondolkodásuk az életük. A vályogházban élők a hagyományokra támaszkodva egyszerűbb életre törekednek. Aki a hagyományos házat választja az jól választ.

A tervezésnél oda kell figyelni, hogy a legkisebb környezet terheléssel épüljön és a legkisebb rezsiköltséggel, működjön a megépítendő ház. Sokszor csak az építkezés befejezése után derül ki, hogy építhettek volna olcsóbb és élhetőbb házat is, aminek alacsony a rezsi költsége.

A helyi adottságokat a lehető legjobban kihasználva a hagyományos építészeten belül van a legtöbb lehetőség, hogy kíméljük a környezetünket.

A hagyományos vályogépítészetet ki kell egészíteni a modern, környezetbarát technológiákkal. Használni kell a gyökérzónás szennyvíztisztítást kút és esővizet fürdéshez, mosáshoz.

A központi fűtés és Meleg víz hagyományos kemence illetve napkollektor csatlakoztatásával egész évben megoldást jelent.

Napelem vagy szélerőmű építésével az áramforás biztosítható és a legújabb LED-lámpa használatával alacsony fogyasztás érhető el. Ha így épül a ház alacsonyabb rezsijű, élhetőbb házat kapunk.

Oldal: Vályogház